Zastanawiasz się, czy mimo ogromnej ilości makulatury wrzucanej do naszych skrzynek pocztowych nadal warto inwestować w kolportaż ulotek? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od dużej ilości szczegółowych czynników, o których opowiem Tobie w tym artykule.

Branża działalności

Pierwszą kwestią podczas obliczania opłacalności kampanii ulotkowych jest branża firmy zlecającej usługę. Nie od dziś wiadomo, że takie branże jak lokalna gastronomia dużo inwestuje w kampanie ulotkowe, ponieważ ma do tego powód. Każdy z nas musi jeść 🙂 Większość z nas regularnie zamawia gotowe jedzenie lub udaje się osobiście na obiad lub kolacje. W przypadku takich profili działalności na pewno warto spróbować kolportażu ulotek. Natomiast branże B2B bardzo rzadko decydują się na omawiane przeze mnie działanie reklamowe. Ciężko zbadać odsetek właścicieli firm lub osób decyzyjnych zamieszkujących dane osiedle. Duży procent rozniesionych ulotek podczas takiej kampanii trafi od razu do kosza.

Projekt ulotki

projekt ulotki bistro baru gniezni

Następnym ważnym szczegółem, który ma pozytywny wpływ na realizowaną kampanie ulotkową jest projekt graficzny ulotki. Codziennie do naszej skrzynki trafia spora ilość materiałów reklamowych innych firm. Musimy zrobić wszystko, aby to nasza ulotka najbardziej przyciągnęła uwagę potencjalnego klienta.
Co powinien zawierać dobrze przygotowany projekt graficzny ulotki?
 • kolorystykę, kojarzoną z identyfikacją wizualną naszej firmy,
 • logo firmy,
 • ofertę firmy,
 • dużą ilość grafiki,
 • dane kontaktowe firmy,
 • kupon rabatowy,
 • przekierowanie do strony firmy w social mediach.

Coraz częściej stosuje się również kontrowersyjne grafiki lub hasła reklamowe, które mają przyciągnąć uwagę klienta. W przypadku stosowania takiego zabiegu, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie przesadzić z kontrowersją 🙂

Termin kolportażu ulotek

Nastał czas na kolejny istotny czynnik, który ma często kluczowe znaczenie w przeprowadzanej kampanii reklamowej. Możemy podzielić wybór dobrego dla nas terminu kolportażu ulotek na dwie kategorie:

 1. Zależność ogólna – Zdecydowanie musimy unikać dwóch rzeczy: Świąt oraz dużych wydarzeń społecznych. W przypadku Świąt, ludzie skupiają swoje myśli na innych ważnych aspektach i raczej nie interesuje ich oferta nowo powstałej firmy. Tutaj występuje również zależność wspólna z punktem nr 2. W przypadku restauracji nie ma sensu przeprowadzać kampanii ulotkowej  na 3 dni przed Wigilią, lecz gdy prowadzimy sklep jubilerski, atrakcyjność naszej oferty wzrasta w czasie „szału zakupów” przedświątecznych.
  Duże wydarzenia społeczne takie jak np. wybory parlamentarne opiewają w ogromną ilość makulatury wrzucanej do naszych skrzynek. Przez ten fakt niestety istnieje większe prawdopodobieństwo, iż nasza ulotka zostanie pominięta przez potencjalnych klientów. Nie warto w tym czasie ryzykować „wypalając” nasz budżet marketingowy.
 2. Zależność branżowa – Ważnym współczynnikiem jest dobór odpowiedniej daty kolportażu w zależności od specyfikacji naszej oferty. Prowadząc np. sklep wędkarski lub wynajem sprzętu budowlanego zima niestety nie przynosi nam dużej liczby klientów. W takim przypadku warto poczekać na początek sezonu z rozpoczęciem kampanii reklamowej

Inne ważne aspekty podczas planowania kolportażu ulotek:

 • lokalizacja kolportażu,
 • dobrze dobrana grupa docelowa,
 • wartość zysku z jednego klienta,
 • rzetelność firmy kolportującej,
 • analiza skuteczności kampanii.

Podsumowując, polecam każdemu przetestować kampanie ulotkową. Po przetestowaniu kampanii, sprawdź ilość pozyskanych i oblicz współczynnik zwrotu z inwestycji (ROI). Jeżeli wydałeś na kampanie 1000 zł, a Twój zysk wyniósł 3500 zł, warto spróbować ponownie. Sam zdecyduj czy inne formy reklamy przynoszą Tobie większy zysk i w co lepiej inwestować budżet marketingowy.