Branża działalności
Projekt ulotki
- kolorystykę, kojarzoną z identyfikacją wizualną naszej firmy,
- logo firmy,
- ofertę firmy,
- dużą ilość grafiki,
- dane kontaktowe firmy,
- kupon rabatowy,
- przekierowanie do strony firmy w social mediach.
Coraz częściej stosuje się również kontrowersyjne grafiki lub hasła reklamowe, które mają przyciągnąć uwagę klienta. W przypadku stosowania takiego zabiegu, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie przesadzić z kontrowersją 🙂
Termin kolportażu ulotek
Nastał czas na kolejny istotny czynnik, który ma często kluczowe znaczenie w przeprowadzanej kampanii reklamowej. Możemy podzielić wybór dobrego dla nas terminu kolportażu ulotek na dwie kategorie:
- Zależność ogólna – Zdecydowanie musimy unikać dwóch rzeczy: Świąt oraz dużych wydarzeń społecznych. W przypadku Świąt, ludzie skupiają swoje myśli na innych ważnych aspektach i raczej nie interesuje ich oferta nowo powstałej firmy. Tutaj występuje również zależność wspólna z punktem nr 2. W przypadku restauracji nie ma sensu przeprowadzać kampanii ulotkowej na 3 dni przed Wigilią, lecz gdy prowadzimy sklep jubilerski, atrakcyjność naszej oferty wzrasta w czasie „szału zakupów” przedświątecznych.
Duże wydarzenia społeczne takie jak np. wybory parlamentarne opiewają w ogromną ilość makulatury wrzucanej do naszych skrzynek. Przez ten fakt niestety istnieje większe prawdopodobieństwo, iż nasza ulotka zostanie pominięta przez potencjalnych klientów. Nie warto w tym czasie ryzykować „wypalając” nasz budżet marketingowy. - Zależność branżowa – Ważnym współczynnikiem jest dobór odpowiedniej daty kolportażu w zależności od specyfikacji naszej oferty. Prowadząc np. sklep wędkarski lub wynajem sprzętu budowlanego zima niestety nie przynosi nam dużej liczby klientów. W takim przypadku warto poczekać na początek sezonu z rozpoczęciem kampanii reklamowej
Inne ważne aspekty podczas planowania kolportażu ulotek:
- lokalizacja kolportażu,
- dobrze dobrana grupa docelowa,
- wartość zysku z jednego klienta,
- rzetelność firmy kolportującej,
- analiza skuteczności kampanii.
Podsumowując, polecam każdemu przetestować kampanie ulotkową. Po przetestowaniu kampanii, sprawdź ilość pozyskanych i oblicz współczynnik zwrotu z inwestycji (ROI). Jeżeli wydałeś na kampanie 1000 zł, a Twój zysk wyniósł 3500 zł, warto spróbować ponownie. Sam zdecyduj czy inne formy reklamy przynoszą Tobie większy zysk i w co lepiej inwestować budżet marketingowy.