Zapraszam do zapoznania się z moją recenzją drugiej książki Michała Szafrańskiego – „Zaufanie czyli waluta przyszłości. Moja droga od zera do 7 milionów z bloga”. Historia człowieka, który rzucił dobrze płatny etat i zaryzykował budowę biznesu online.  Stworzenie obiektywnej recenzji było dla mnie wyzwaniem, ponieważ podcast Michała „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” jest jednym z moich ulubionych podcastów i mam wielkie uznanie dla jego pracy.

Czy warto kupić książkę Zaufanie czyli waluta przyszłości?

Sam tytuł książki od razu zachęca do kupna. Lubimy czytać o sukcesach innych ludzi, a kwota 7 milionów robi ogromne wrażenie. Jedni tyle wygrywają w lotto, a Michał pokazuje jak zarobił taką kwotę dzięki zaufaniu. Pierwsza książka udowodniła, że warto zainwestować w twórczość autora. „Finansowy Ninja” od początku sprzedaży do końca 2017 roku został sprzedany w ponad 55 000 egzemplarzy! Ważnym aspektem jest fakt, iż książka została wydana w formie self-publishingu, bez współpracy  z żadnym wydawnictwem. Zastanawiasz się, jak można sprzedać tak ogromną ilość książek, które nie znajdują się na półkach w Empiku? 🙂 Właśnie dzięki zaufaniu! Kupując książkę dowiesz się jak Michał Szafrański zbudował biznes oparty na zaufaniu.

Co kryje w sobie fraza „Zaufanie czyli waluta przyszłości”?

Autor pokazuje, że sukces blogera zależy w głównej mierze od zaufania czytelników. Dając wiele od siebie, możemy liczyć w przyszłości na pozytywny odzew. Budowanie wartościowego bloga nastawionego na pomoc ludziom, a nie od razu na czerpanie z niego zysków jest priorytetem. Na stronie sprzedażowej książki widnieje doskonała kwintesencja jej zawartości „Poradnik budowy biznesu internetowego opartego na zaufaniu”.

Zalety książki

  1. Największe wrażenie zrobiło na mnie połączenie przez autora dokładnych statystyk swojej pracy ze swoimi osobistymi przemyśleniami. Książka jest swojego rodzaju biografią Michała Szafrańskiego, lecz może służyć również jako merytoryczny poradnik ukazujący konkretne narzędzia pracy blogera. Rozdział po rozdziale przechodzimy kwartałami przez życie Michała i widzimy progres w jego pracy poparty konkretnymi liczbami.
  2. Autor ciekawie opisuje momenty swojego życia, które miały zdecydowany wpływ na jego przyszłą karierę blogera. Nie znajdziesz tu żadnych „coachingowych” sloganów typu „możesz wszystko”. Znajdziesz elementy z życia zwykłej osoby, którą dotknęła tragedia, dzięki której mógł zastanowić się nad swoim dotychczasowym i przyszłym życiem.
  3. W swojej książce Michał ukazał jaki wpływ na jego życie miała twórczość innych blogerów oraz podcasterów i jak bardzo przyczynili się do zmiany jego życia, mimo iż dzieliły ich tysiące kilometrów.
  4. Michał nie ukrywa swoich błędów, jasno określa jakie miał plany, co mu się nie udało oraz czego żałuje.
  5. Autor odsyła do zewnętrznych materiałów o których opowiada. Książka posiada dedykowana stronę z bonusowymi materiałami, takimi jak jego wystąpienia czy artykuły na blogu. Czytając książkę, często odskakiwałem od tradycyjnego papieru, aby przeczytać w internecie któryś z materiałów bonusowych 🙂
  6. Michał odsłania swój warsztat pracy. Ukazuje narzędzia takie jak wtyczki WordPress, sprzęt do podcastów, aplikacje do zarządzania blogiem itp. Podane są konkretne nazwy, a nawet ceny wraz z opisem czy warto było dokonać zakupu.
  7. Książka została napisana w przyjaznym języku, nie zawiera skomplikowanych fraz, czyta się ją z przyjemnością.

Czy książka posiada jakieś wady?

Jeśli miałbym wskazać czego zabrakło mi w książę, to postawiłbym na brak szczegółów dotyczącego zarobków z afiliacji bankowych, które mogą stanowić u Michała jedno z dobrych źródeł dochodów z bloga. Obecnie na blogu jak oszczędzać pieniądze znajduje się dedykowana podstrona z rankingiem kont, kart i lokat bankowych oraz strona z polecanymi książkami i narzędziami dla blogera, dzięki którym autor zarabia w programach partnerskich.

Nie jest to ogromna wada, lecz sam z chęcią zapoznałbym się z statystykami i opinią Michała o afiliacjach bankowych i produktowych. Sam autor korzysta z afiliacji podczas sprzedaży swojej książki 🙂 Michał otwarcie mówi, iż korzysta z afiliacji, dzięki którym zarabia na swoim blogu. Już w 2014 roku zarobił 69 000 złotych w 8 dni na polecaniu usług bankowych.

Dla kogo jest nowa książka Michała Szafrańskiego?

Zdecydowanie jest to obowiązkowa pozycja dla każdego blogera, youtubera, podcastera, czyli po prostu dla każdego twórcy internetowego zwanego influencerem 🙂

Kto jeszcze może sięgnąć po książkę zaufanie czyli waluta przyszłości?
Każdy, kto lubi czytać na temat „succes story”, osoby zajmujące się marketingiem, osoby szukające swojej drogi zawodowej.

Materiały do artykułu

Chciałbym zaznaczyć, że dzięki pracy Michała, wiele się nauczyłem. 4 lata śledzę jego blog oraz podcast i dzięki niemu rozwinąłem się zawodowo jak i poprawiłem kontrolę na swoim własnym budżetem domowym 🙂 Dlatego zaznaczam, że żaden z poniższych linków nie jest linkiem afiliacyjnym. Nie chce zarabiać na człowieku, który tyle wniósł w moje życie.

Blog autora – „Jak oszczędzać pieniądze?”
Strona sprzedażowa książki „Zaufanie czyli waluta przyszłości. Moja droga od zera do 7 milionów z bloga”
Strona sprzedażowa książki „Finansowy Ninja”

Książkę można zakupić pojedynczo lub w zestawach:

zestawy książki zaufanie czyli waluta przyszłości

Szukasz ciekawiej książki? Odwiedź moją zakładkę recenzje i zobacz co ciekawego polecam 🙂